زنگ طبیعت: با برگ آلوئه ورا آشنا بشید!

تا حالا موقع رد شدن از جلوی عطاری ها متوجه برگ های آلوئه ورا شدید؟ گیاهی با برگ های بلند و گوشتی که تیغ های ریز و بی خطری دور تا دورشون وجود داره، آلوئه ورا یکی از گیاهان معجزه آفرین به حساب میاد. راستش یک روز که از کنار عطاری رد میشدم، تصمیم به خرید یک برگ گیاه آلوئه ورا گرفتم، با این هدف که این گیاه رو به مخاطب های گردالی معرفی کنیم و ببینیم چه استفاده هایی میشه از برگ اش کرد.

قیمت یک برگ آلوئه ورا از عطاری ۲,۰۰۰ تومان بود که خیلی قیمت خوبیه و هر کسی میتونه خریداری کنه.

اول از همه، خود گیاه آلوئه ورا این شکلی هست:

گیاه آلوئه ورا گلدانی

آلوئه ورا در آب و هوای استوایی رشد میکنه و عموما برای مصارف درمانی و یا خوراکی کشت میشه. اما کاربردهای دکوری هم داره و خیلی از آدمها توی خونه از گلدون آلوئه ورا نگهداری می کنند.

چیزی که توی گیاه آلوئه ورا برای ما از همه ارزشمندتره، ماده ژل مانندی هست که از داخل برگ های این گیاه قابل دسترسه. این ژل توی انواع و اقسام محصولات مراقبت از پوست استفاده میشه. چرا؟ چون آلوئه ورا خواص آنتی باکتری و آنتی اکسیدانی داره. یعنی به عنوان یک محافظ، خودش رو به رادیکال های مضر بدن میچسبونه و اونها رو از بدن دور نگه میداره.

برش آلوئه ورا

برای به دست آوردن این ژل، کافیه یک برش عرضی روی برگ ایجاد کنید.

همینطور که میبینید، لایه ی ضخیم سفید رنگی از ژل طبیعی آلوئه ورا مشخصه. این دقیقا چیزی هست که باید استخراج کنید.

ژل-آلوئه-ورا

بهتره ژل رو داخل یک کاسه بریزید و بعد تکه هاش رو له کنید، چون این ژل حالت نسبتا جامدی داره و برخلاف ظاهرش، به راحتی از گیاه جدا نمیشه.

بعد ژل رو همین طور ساده و خالص به خوبی روی همه نقاط صورتتون بمالید و بذارید تا هروقت که زمان دارید بمونه (من یک ساعت گذاشتم روی صورتم بمونه).

ماسک-آلوئه-ورا

هر وقت فرصت داشتین، حداقل سه بار در هفته این کار رو تکرار کنید تا هم پوستتون پاکسازی بشه، و هم فرصت برای ترمیم کردن خودش داشته باشه.

مصارف برای سلامتی پوست:

قرمزی و حساسیت های پوستی رو کم می کنه.

باعث ایجاد کلاژن میشه: یعنی رد جوش ها و رد زخم ها رو بهبود میبخشه.

پیر شدن پوست رو به تعویق می اندازه.

بهترین آرام کننده و خنک کننده پوست بعد از آفتاب سوختگی

مصارف دیگر:

میتونید تکه های آلوئه ورا رو توی همزن بریزید و نوشیدنی خوشمزه و مقوی برای خودتون درست کنید. (آب این گیاه یکی از خوشمزه ترین نوشیدنی های خنک کننده است)

آفت و آبسه های دهانی رو خوب میکنه.

میشه ازش به عنوان خمیر دندون هم استفاده کرد (به خاطر خواص آنتی باکتریالی که داره، برای سلامت دندان و لثه فوق العاده است!)

زدن ژل آلوئه ورا روی کف سر باعث میشه شوره هاون از بین بره.

درمان آسیب های پوستی بعد از تراپی های لیزری