ساخت جزیره ای شناور با بیش از ۱۰۰۰۰۰ بطری پلاستیکی

مواد پلاستیکی این روزها جزو بزرگترین دغدغه ها برای کره زمین به حساب میان. به همین بطری های پلاستیکی که هر روز ازشون استفاده می کنیم فکر کنید. چی قراره به سر این بطری ها بیاد؟ مردی پیدا شده که با استفاده از این بطری ها، خلاقیت رو به نهایت رسونده. ریشی سووا اسم مردیه که با استفاده از ۱۰۰۰۰۰ بطری پلاستیکی یه جزیره اختصاصی – هر چند کوچک – برای خودش ساخته. این مطلب موضوع رو کامل براتون توضیح میده.

جزیره ی اسپیرال به نظر مثل تمام جزایر دیگه، یک تکه معمولی از زمینه که توسط آبها احاطه شده. اما در واقع جزیره ی اسپیرال به طور کامل از بطری های پلاستیکی و مواد بازیافتی دیگه ساخته شده. هنرمند بریتانیایی و طرفدار محیط زیست ریچارت “ریشی” سووا ایده ی ایجاد این جزیره ی سازگار با طبیعت رو عملی کرده.

جزیره ی اسپیرال اصلی در سال ۲۰۰۵ توسط طوفان از بین رفت، اما کمی بعد، این شاهکار دوباره به زندگی برگشت. بازدید از آخرین جزیره ای که توسط بطری پلاستیکی ساخته شده از سال ۲۰۰۸ برای عموم مردم آزاد هست، و این جزیره به نام  جزیره ی جویکسی و یا جزیره ی اسپیرال دو شناخته میشه.
بازسازی جزیره اسپیرال کار زمان بری بود اما با کمک داوطلبان و فداکاری این افراد، سووا تونست ۱۰۰۰۰۰ بطری آبی که برای بازسازی این جزیره لازم داشت رو جمع آوری کنه.

Environmentalist-Builds-Floating-Island-with-More-than-100000-Plastic-Bottles
تصویر بالا جزیره ی اسپیرال اصلی رو نشون میده که توسط ۲۵۰۰۰۰ بطری بازیافتی ساخته شده و تصویر زیر جزیره ی اسپیرال دوم رو نشون میده که توسط ۱۰۰۰۰۰ بطری بازیافتی ساخته شد.

2045198181_1d785bddcd_o
قبل از اینکه طوفان امیلی اتفاق بیفته و اولین جزیره ی اسپیرال رو در وضع اسف باری رها کنه، این جزیره چندین بار جون سالم به در برده بود. وقتی در سال ۱۹۹۸ ساخته شد، این جزیره در نزدیکی “پورتو اونچوراز” مکزیک قرار داشت. بعد از طوفان امیلی، سووا تصمیم گرفت جزیره اش رو در جایی که آب و هوای با ثبات تری داره بسازه.
دومین جزیره ی اسپیرال در حال حاضر در یک تالاب واقع هست تا اونجا از هوای نامناسب و طوفان و جریان های آبی در امان باشه. این جزیره فقط یک خونه ی کوچک نیست، بلکه امکاناتی مثل حوض آبی قلبی شکل، یه آبشار خورشیدی به علاوه یه عالمه درخت و درختچه داره.
کارکرد این جزیره اینطوریه که بطری های خالی رو در داخل کیسه هایی که به قاب هایی از جنس بامبو متصل هستن میذارن و جزیره روی این قابها تشکیل می شه. اینطوریه که روی سطح آب شناور باقی می مونه.

Environmentalist-Builds-Floating-Island-with-More-than-100000-Plastic-Bottles..
از اونجا که برای ساختن دومین جزیره از تعداد بطری کمتری استفاده شد، جزیره ی دوم کمی کوچکتر از جزیره ی اول هست. قطر این جزیره ۲۰ متره، اما از اونجایی که این جزیره در حال رشد و گسترش هست، این عدد ممکنه تغییر کنه. نظر خود سووا درباره این حرکت خلاقانه اش ثابته: “سازگار با محیط زیست و در حال پیشرفت”

سووا به عنوان یه طرفدار محیط زیست نگران مشکل زباله ای هست که این روزها جهان باهاش مواجه شده. بطری های پلاستیکی یکی از بزرگترین مشکلات بشر به حساب میاد، به خاطر اینکه مصرف بالایی دارن و اغلب به جای بازیافت به محل های دفن زباله انتقال پیدا می کنن. اگه پلاستیک بازیافت نشه، در محل های دفن زباله پوسیده و باعث آلودگی سیاره و آسیب رسوندن به حیوانات و زندگی دریایی میشه.

Environmentalist-Builds-Floating-Island-with-More-than-100000-Plastic-Bottles2

این کار منتقدانی هم داره، که اعتقاد دارن این روش خوبی برای حفظ محیط زیست نیست. این افراد معتقدند اگه طوفان بزرگ دیگه ای از راه برسه، تمام تکه های بطری پخش و پلا میشه و اگه در مقیاس بزرگتر به این قضیه نگاه کنیم، پخش شدن بطری های پلاستیکی و مواد بازیافتی دیگه در اقیانوس ها به زندگی اقیانوسی آسیب جدی تری وارد می کنه و باعث آلودگی بزرگتری می شه.

Environmentalist-Builds-Floating-Island-with-More-than-100000-Plastic-Bottles1

نظر شما درباره درست یا غلط بودن این ایده چیه؟ شما چه روش های خلاقانه ای برای بازیافت مواد مضر در نظر دارین؟ ایده هاتون رو با ما در میون بذارید تا بتونیم از کره زمین جای بهتری برای زندگی بسازیم.