ویلوچیا میرابلیلیس: یک گیاه فوق العاده

این آشفته بازار درهم برهم از برگهای ژولیده و پژمرده، یکی از زشت ترین گیاهان در جهان نامیده می شود. درحالی که آن به نظر خیلی ها اصلا زیبا نیست، آن را قطعا یکی از اعضای قابل توجه گیاهان پادشاهی به حساب می آید.

ویلوچیا میرابلیلیس تنها در بیابانهای خشک نامیبیا و آنگولا رشد می کند. زمانی که این گیاه در سال ۱۸۵۹ توسط یک پزشک و گیاه شناس اتریشی به نام فردریش کشف شد، او غرق در دیدن این گیاه شد و فکر کرد که زاده ی تخیلاتش است.

ویلوچیا میرابلیلیس گیاه غیر معمولی است بخاطر اینکه کل گیاه از دو برگ همراه با یک پایه ی ساقه و ریشه تشکیل شده است. جفت برگها، برگهای اصلی گیاه هستند که زمانی که گیاه یک نهال است رشد می کنند. برگها ادامه به رشد کردن می کنند مانند ناخن، هرگز برگهایش نمی ریزد، در حالی که نوک آنها به فرسایش می رسد. برگها بر روی زمین پهن می شوند وقتی که بزرگتر می شوند، انتهای برگها چاک می خورد، پاره پاره مثل ربانهای متعدد می شود، طوری که تصور می کنید که برگهای متعددی وجود دارد. بسیاری از این گیاهان بیشتر از ۱۰۰۰ سال سن دارند.

welwitschia-mirablilis-56

ویلوچیا میرابلیلیس گیاه خیلی تنهایی است. این گونه تنها بازمانده از خانواده ی خود است. ویلوچیا به گروهی از گیاهانی که در ۱۴۰ میلیون سال پیش در زمان دایناسورها بودند تعلق دارد. طی سالها، همه ی خانواده ی او از بین رفتند، اما ویلوچیا باقی ماند.

ویلوچیا میرابلیلیس به طور خاصی  آرام رشد می کند و می تواند به ارتفاع ۱٫۵ متر از زمین برسد، هرچند که اکثر نمونه ها کمتر از یک متر ارتفاع دارند. برگها به طور میانگین ۸ تا ۱۵ سانتیمتر در سال رشد می کنند. بنابراین یک گیاه هزار ساله می تواند ۱۵۰ متر از بافت برگ را تولید کند، اگر چه برگها ی بزرگتر بیش از ۴ الی ۶ متر به ندرت در گیاهان زنده دیده شده اند همانطور که در زمستان پژمرده و می میرند. بعضی از بزرگترین نمونه ها می تواند بین ۴ متر باشند.

برگهای ویلوچیا میرابلیلیس خیلی ضخیم است، حدود ۱٫۴ سانتیمتر ضخامت دارند، که باعث می شود خاک زیر بوته سرد و مرطوب شود، که نکته ی ضروری برای بقا گیاه در صحرا است. زمانی که باران در این منطقه به طور نامنظم می بارد، گیاه رطوبت را از مه هر شب جذب می کند و زمانی که جریان هوای سرد با هوای گرم ملاقات می کند. این عملکرد به اینگونه است که برگها با نگه داشتن روزنه ی خود به صورت باز در شب و بسته شدن آن زمانی که مه ایجاد می شود. از آنجایی که این گیاه وابستگی به مه دارد، به ندرت بیش از ۱۰۰ کیلومتر دورتر از ساحل پیدا شده است.

ویلوچیا میرابلیلیس یک منبع مهم مواد غذایی برای حیوانات از جمله: غزال، گورخر، کرگدن سیاه وسفید در زمان خشکسالی شدید فراهم می کند. سایه ی این گیاه همچنین برای حیواناتی مانند مارها، مارمولک ها گزینه ی مناسبی است. اخیرا این گیاه مورد توجه بسیاری از گردشگران و جذابیت گردشگری شده است.

welwitschia-mirablilis-12

welwitschia-mirablilis-32

welwitschia-mirablilis-62

welwitschia-mirablilis-72

welwitschia-mirablilis-82

welwitschia-mirablilis-96

welwitschia-mirablilis-102

welwitschia-mirablilis-112

welwitschia-mirablilis-142

منبع: amusingplanet