کنجکاوی روزانه: ۵ نکته ی عجیب راجع به تخم پرندگان

تخم پرندگان مختلف اندازه ها و تنوع زیادی دارند. مثلا تخم یکی از پرندگان به نام kiwi بزرگترین تخم پرنده است و زمانی که از تخم درمی آید تقریبا آماده ی زندگی است ونیاز به مراقبت بیشتر ندارد. برای اینکه بیشتر در مورد عجایب تخم پرنده ها بدانید این مطلب را دنبال کنید.

 

در ادامه ۵نکته ی عجیب راجع به این تخم ها میخوانیم:

۱ . شکل های مختلف

انواع تخم پرندگان

همه فکر میکنند شکل تخم ها همه مانند تخم مرغ است ولی تخم ها میتوانند طبق گونه گردتر یا تیزتر باشند. مثلا نوعی پرنده به نام گیله مات نوک قلمی، تخمی شبیه گلابی دارد. این شکل تخم ها را از آسیب حفظ میکند . زیرا لانه ی این پرنده ها در نوک تپه های باریک است. اگر یکی از این تخم ها هل داده شود، به خاطر سنگین بودن یکی از سرهای آن، فقط دور دایره ای میچرخد و پایین نمیفتد.

۲ . رنگ های متمایز

f8cde3735f03df76eb57d47a6321ff25

پوسته ی بیشتر تخم ها از کلسیم کربنات تشکیل شده که باعث میشود رنگشان به چشم انسان سفید بیاید ولی بعضی ها هستند که ترکیب های رنگی ماورای بنفش دارند که به چشم انسان مرئی نیست، ولی دیگر پرندگان آنرا تشخیص میدهند. تخم هایی با رنگ های قرمز مایل به زرد و سبز و آبی نیز وجود دارند.

۳ . اندازه های گسترده

انواع تخم پرندگان

 

بزرگترین تخم پرنده مربوط به پرنده ی فیلی منقرض شده است. این تخم حدود ۲۸سانتی متر طول داشته است. این پرنده که خودش هم بسیار بزرگ بود در قرن ۱۸منقرض شده است.

از سویی دیگر تخم مرغ مگسی کوچکترین تخم شناخته شده است.

۴ . ضخامت های مختلف

بیشتر پوسته های تخم ها به حد کافی نازک هستند که پرنده بتواند آنرا بشکند و به حدی ضخیم هستند که سنگینی پرنده آنرا نشکند. ولی بعضی از تخمها خیلی ضخیمند. تخم کاسوآری که در گینه ی نو زندگی میکند، تخم های سبزی میگذارد که صخامتی حدود ۰٫۶سانتی متر دارد.

۵ . تکامل تخم ها

انواع تخم پرندگان

تخم های آمنیوتیک قدمت زیادی دارند. حدود۳۲۵میلیون سال پیش این نوع تخم ها توسط حیوانات مارمولک مانندی گذاشته میشدند.

تخم پرندگان آمنیوتیک است یعنی پوسته ی سخت و غشای پرمنفذی دارد که اجازه ی تبادل اکسیژن و کربن دی اکسید را میدهد. همچنین این تخم ها خشک نمیشوند.