۱۰توانایی باورنکردنی حیوانات

دوستداران طبیعت میدانند که حیوانات گاهی توانایی هایی از خودشان بروز میدهند که بسیار خارق العاده هستند. در ادامه تعدادی از این خصوصیات و توانایی های شگفت انگیز جانوران را آورده ایم:

ماهی چهره شناس

یک توانایی عجیب در ماهی ها به تازگی شناخته شده است، آنها میتوانند صورت انسان را تشخیص دهند!

ماهی کمانگیر، حشره های روی آب را با پرتاب آب به سمت آنها شکار میکند. این ماهی یاد گرفته بود که به صورت انسان ها تف کند. یک کامپیوتر در کنار حوض انها به آنها دو گزینه برای پرتاب آب میداد. اگر به سمت چهره ای که بهشان یاد داده شده بود تف میکردند، جایزه میگرفتند. نتیجه ی آزمایش این بود که آنها در ۸۶درصد موارد چهره را شناسایی میکردند.

این نتیجه دانشمندان را شگفت زده کرده است، چون مغز کوچک ماهی ها قابلیت حافظه ندارد.

2

حشره ی عکاس

سوسک های سرگین رقص کوچکی روی فضله ها انجام میدهند و در همان حال از آسمان بالای سرشان در ذهنشان عکس میگیرند. آنها اینکار را برای آگاه شدن از موقعیت اطرافشان انجام میدهند.

بعد آنها میتوانند در یک خط صاف حرکت کنند. در طول عکس ذهنی گرفتنشان از آسمان، آنها موقعیت ماه، ستاره ها و خورشید را به ذهنشان میسپارند و از آن برای پیدا کردن مسیرشان استفاده میکنند.

4

مورچه های قایق ساز

تا اینجا خبر جدیدی نیست که مورچه ها با بدنشان قایق میسازند. ولی به تازگی نظمی در این قایق سازی مشخص شده است که هر مورچه در آن جای مشخصی دارد. وقتی سیلی اتفاق میفتد، مورچه ها با نظمی از پیش تعیین شده، با آرواره ها و پاهایشان به هم متصل میشوند. دانشمندان برای آزمایش، بدن مورچه ها را رنگ های مختلف زدند و مشاهده کردند هر مورچه کجا قرار میگیرد. آنها به راحتی جایشان را تشخیص میدادند.

البته هنوز نحوه ی تعیین مکان مورچه ها در این قایق مانندها برای دانشمندان راز است.

مارها از جت جلو میزنند

مارها به اندازه کافی ترسناک هستند و حالا ویژگی ای ازشان کشف شده که بیش از این ترسناکشان میکند. مارها میتوانند با سرعتی بیشتر از هواپیماها شتاب پیدا کنند! در آزمایشی شکار چند گونه از مارها ضبط شد. این مارها درطول ۵۰تا ۹۰ میلی ثانیه به طعمه حمله میکردند و آنرا میگرفتند، درحالیکه سرعت پلک زدن ما ۲۰۰میلی ثانیه است!

3

بچه قورباغه های بدون آب

این بچه قورباغه ها که به قورباغه های رقصان هندی معروفند، در رودخانه ها زیر خاک زندگی میکنند. آنها بدنی دارند که بهشان کمک میکند خاک را بکنند. چشمهایشان برای زندگی زیر خاک پیشرفت کرده و به نحوه ی بسیار عجیبی از خاک غذایشان را تامین میکنند.

5

کوسه ای که در تاریکی میدرخشد

کوسه ای در اقیانوس آرام پیدا شده که کاملا سیاه است و در عمق بسیار زیاد آب زندگی میکند. این کوسه همچنین از خودش نور ساطع میکند. نور آبی ای که از این گونه ها پخش میشود بخاطر عضوی در بدنشان است که شبیه فنجان است. این کوسه تعداد کمی از این اعضا دور سرش دارد، درحالیکه بقیه گونه های نوردهنده این اعضا را در اطراف بدنشان دارند.

دانشمندان هنوز به جواب قابل قبولی برای دلیل تفاوت این کوسه با دیگر گونه های نوردهنده نرسیده اند.

ماهی کوهنورد

نوعی ماهی به نام ماهی غار، میتواند با لگنش راه برود. این ماهی که چشم ندارد، میتواند از آبشارها و سنگ هایی با آب کم بالا برود.

استخوان های لگن این ماهی ها بسیار شبیه حیوانات چهارپا ست و استخوان پشتی ای دارد که به راه رفتنش کمک میکند.

481998560a9e9fb7

قورباغه ی تغییر بافت دهنده

قورباغه ی جدیدی در آند پیدا شده است که میتواند بافت بدنش را تغییر دهد! در تحقیقی در سال ۲۰۰۹، متوجه شدند این قورباغه ها گاهی پوست سختی دارند و گاهی بسیار نرم هستند. این نوع توانایی تغییر شکل، تاکنون دیده نشده است. این قورباغه ها بافت هرچه که روی آن بنشینند را پیدا میکنند. آنها میتوانند به چند شکل مختلف دیده شوند.

دهان برنده

بران ترین دهان مربوط به کوسه ها نیست، موجود دریایی ای به نام هیدرا ولگاریس که هیچ استخوانی ندارد و دارای دهان نیست، شاخک هایی دارد که برای فلج کردن طعمه هایش از آنها استفاده میکند. این جاندار عجیب خودش را هم پاره میکند! پوست اطراف سرش را میکند، طعمه ی فلج شده را میبلعد و سپس دهان بازشده را طوری میبندد که انگار اصلا وجود نداشته است.

dscf0098b

نامیرایی

هیدرا ها خاصیت بسیار عجیب دیگری هم دارند. آنها به طور مداوم سلول های بدنشان را تولید میکنند که میتوانند بدنشان را جدید و تازه کند. درواقع این جانداران اصلا پیر نمیشوند و در شرایط ایده آل میتوانند همیشه زنده بمانند.

منبع:listverse.com