۱۰ گام برای داشتن یک وبلاگ سفر موفق

خیلی از مردم ممکنه بهتون بگن برای شروع هر وبلاگی (از هر نوعی) دیر شده، چون آدمهای زیادی قبل از شما این کار رو شروع کردن. اما این دیدگاه درست نیست. داستان وبلاگ نویسی شخصی تر از این حرف هاست که بخوایم عمومیت بهش بدیم. شما میتونید منحصر به فرد باشید و از بین هزاران هزار وبلاگ و وب سایت جوری با مخاطبتون ارتباط برقرار کنید که شما رو از بقیه وبلاگ نویس ها سوا بدونه. به این حرفها به عنوان یک چالش جدید برای خودتون نگاه کنید.

شروع یک وبلاگ مثل دست و پا کردن یک زندگی اینترنتی میمونه. جایی که شما می تونید شور و شوق خودتون رو دنبال کرده، و درنهایت اون رو به حرفه ی خودتون تبدیل کنید، و اگر عاشق سفر و یک جا نبودن هستید، کم کم زندگی خودتون رو به این سمت پیش ببرید.

در اینجا هر چیزی که لازم است یک وبلاگ نویس تازه کار برای شروع بداند رو سعی کردیم بگنجونیم.

2.2

  • وبلاگ خود را راه اندازی کنید:

اولین باری که من شروع به وبلاگ نویسی کردم در دسامبر ۲۰۱۲ بود، هیچ ایده ای نداشتم که چطور آغاز کنم. و با بررسی در کار بقیه متوجه شدم که بیشتر افراد از پلتفرم آماده وبلاگ که در اینترنت موجود هست و آسون ارزون یا حتی مجانیه استفاده می کنند. چون نمیخواستم مثل دیگران باشم و چون پولی برای سرمایه گذاری در این مورد نداشتم شروع به جستجو کردم.

بعد از چند هفته بود که به این پیشنهاد رسیدم که اگر می خواهید وبلاگ جدی ای داشته باشید، بهتره وبلاگ خودتون رو از ووردپرس شروع کنید؛ اگر تمایل دارید که همه ی مردم سراسر دنیا دسترسی داشته باشند و در موتورهای جستجو پیدا شوید.

این برای شما هم صدق میکنه، اگر می خواهید که وبلاگتون رو به طور جدی داشته باشید، به شما پیشنهاد می کنم که وبلاگتان را با زبان ووردپرس راه اندازی کنید.

  • نوشتن را آغاز کنید:

اگه برگردم به نوشته های اولیه وبلاگم و پست های خودم رو بخونم، مطمئنا شرمنده میشم. خوشحالم که اون پستها دیگه حذف شده اند. اما برگشتن به عقب و خوندن پست ها این رو به من نشون میده که تمرین چقدر تاثیر مثبتی روی نوشتن من داشته. هر چند که در ابتدا پستهای شما میتونه خوب نباشه، اما بهترین راه برای بهتر شدن، تداوم در طول زمان هست. من خیلی زود یادگرفتم که چه چیزی خوب هست و چه چیزی در نوشته هام به کار نمیاد و در نهایت راه و نوع نوشتاری خودم رو پیدا کردم.

  • در ابزارهای تجارت سرمایه گذاری کنید:

اشتباه دیگری که من در اوایل انجام دادم این بود که هیچ نوع سرمایه گذاری برایش انجام ندادم. حقیقت اینه که من حاضر بودم برای بلیط پروازم ۱۰۰۰ دلار خرج کنم ولی برای یک لنز دوربین نه. زمانی که متوجه شدم چرا با گذشت ماه ها هنوز خواننده زیادی ندارم؟ در جواب به این نتیجه رسیدم که من محتوای جذاب و با کیفیت بالایی تولید نمی کنم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که بهتره روی کیفیت عکسهایی که استفاده می کنم سرمایه گذاری کنم، و بیشتر سفر برم تا مقصدهای بیشتری برای وبلاگم داشته باشم.

  • استایل و نکات ابتدایی عکاسی را یاد بگیرید:

بعد از اینکه مقداری از سرمایه ام رو صرف خرید ابزار کردم، متوجه شدم که باید برای آموزش دیدن اینکه چطور عکاسی کنم بیشتر سرمایه گذاری انجام بدم. به همین خاطر بیشتر وقتم رو به جستجو در اینترنت درباره چگونه عکاسی کردن، نحوه نورپردازی و تنظیمات دستی دوربین اختصاص دادم.

از این گذشته، زمان زیادی رو برای پیدا کردن استایل دیگران در عکاسی صرف کردم. کاملا از این که وبلاگهای سفر رو چک کنم خودداری می کردم ولی در عوض بیشتر در وبلاگهای مد و لباس جستجو می کردم و ازشون الهام می گرفتم. عکسهای اونها معمولا روشن، براق و شفاف، رنگی و مهمتر از همه خیلی سرگرم کننده است. در صورتی که وب لاگ نویس های سفر بیشتر عکسهاشون از منظره هست و کمی غیر حرفه ای تر کادر بندی و نورپردازی شده. برای من پیدا کردن یک استایل که حس شخصی بودن و خودمانی بودن به مخاطب بده از همه مهم تر بود.

  • با وبلاگ نویسان و خوانندگان ارتباط برقرار کنید:

می دونم که خیلی کلیشه ای به نظر می رسه ولی هیچ لذتی بیشتر از ارتباط برقرار کردن با جامعه اطرافتون نیست. شاید در ابتدا این کار اصلا آسون به نظر نرسه، اما هیچ چیزی مهمتر از این نیست که با خوانندگانتون ارتباط برقرار کنید و با اونها دوستی تشکیل بدین. چه جیزی با ارزش تر و لذت بخش تر از دوستهای مجازی از راه دور؟

  • تبدیل به یک نینجای جامعه رسانه ای شوید:

زمانی که من اوایل وبلاگ خودم رو شروع کرده بودم، بیشتر زمان و تلاشم رو برای ایجاد یک فرمت زیبا و قشنگ میذاشتم. به یادگیری نکات عکاسی می پرداختم و مهارتهای نوشتاری خودم رو توسعه می دادم. مدتی طول کشید تا متوجه شدم که جامعه رسانه ای سریعتر از رشد خوانندگانم و مردمی که علاقه مند به کارهای من هستند پیش میره.

تبدیل شدن به یک رسانه ی اجتماعی سریع ترین راه برای رشد مخاطبان وبلاگتون هست. این سریعترین راه موفقیته، اما من هنوز زمان زیادی رو صرف زیباسازی محتوای سایت انجام می دهم.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • تحقیق کنید قبل از اینکه بنویسید:

اگه هیچ پست جدیدی برای ارائه ندارید، اصلا هیچ چیزی آپدیت نکنید. اگه به راحتی موفقیت های سفری وبلاگ نویس دیگری رو کپی می کنید و یا لیستهای متفاوت و محتواهای گوناگونی را بدون درج منبع آن برای وبلاگ خودتان می گذارید، تبدیل به یک وبلاگ نویس کسل کننده برای مخاطبینتون میشوید.

زمانی رو قبل از سفر به تحقیق کردن درباره محل مورد نظر بپردازید. وقتی به اونجا رسیدین، فقط چشمها و ذهن خودتون رو باز کنید و تا جایی که میتونید تجربه های جدید رو امتحان کنید و بعد این تجربه ها رو با مخاطبینتون به اشتراک بذارید.

  • همیشه برای انتقاد آماده باشید:

زمانی که وبلاگ نویسی رو شروع کرده بودم ، مخاطب من فقط مادرم بود و بعد مخاطبینم گسترده تر شدن. وقتی که مخاطبین شما گسترش پیدا می کنند، این رشد شامل طیف وسیعی از منتقدان میشه. در حالی که خیلی از افراد باعث پیشرفت شما میشن، خیلی های دیگه با نقدی که ازتون میکنن باعث پسرفتتون میشن.

خیلی زود متوجه میشید که افراد فراموش می کنن که چه نظری دادن ولی شما حرفها و نظرهای بد رو سختتر از اونها فراموش میکنید.

  • چیزهای جدید ارائه دهید:

قبل از شروع کردن وبلاگ، وقتی مطالب اینترنتی رو میخوندم، با خودم فکر میکردم که حتما باید مطلب جدیدی ارائه بدم. من معتقدم که فضای وبلاگ نویسی یا وبلاگهایی که ارائه میشن تقریبا مشابه همدیگه هستند، اما به این معنی نیست که شما باید وبلاگی رو آغاز کنید که دارای موقعیت خاصی باشه. اگه فکر میکنید آدمهای زیادی وبلاگ سفر دارن، هیچ اشکالی نداره، شما هم یک وبلاگ درباره سفر شروع کنید، ولی نوشتارش رو خوب بنویسید. عکسهای بهتری بگیرید و اطلاعات بهتری ارائه بدین. چیزهای جدید رو ارائه بدین ولی خودتون رو قربانی اینکه خیلی متفاوت باشید نکنید.

  • سفر کنید:

و در آخر، و واضحتر از همه، شما نیاز دارید که شفر کنید!

وقتی که یک وبلاگ درباره سفر را راه اندازی می کنید خیلی مهمه که بدونید نیازی نیست که کل زمان خودتون رو به مسافرت و سفر اختصاص بدین و از هر بار سفر کردنتون میتونید تا ماه ها مطلب تولید کنید و ارائه بدین.

منبع: worldofwanderlust

نظرتان را ثبت کنید