۵ نوع آدم سمی که باید از زندگیتون بیرون کنید

تشخیص اینکه با چه کسانی معاشرت کنیم و از چه کسانی دوری کنیم دقیقا همون چیزی هست که احساس “خوشبختی” یا “بدبختی” ما رو توی زندگی تعیین می کنه. یه نقل قول از جیم ران هست که میگه “شما میانگین ۵ نفری هستید که بیشترین زمان رو باهاشون سپری می کنید.” چه دوست داشته باشیم چه نه، اطرافیان ما روی نحوه زندگیمون اثرگذار هستند. دوستانتون رو خودون انتخاب کنید و به دنبال روابط مثبت و سالم باشید. همونطور که باید کارهایی که وقت آدم رو هدر میده کنار بگذارید، آدمهایی که وقت شما رو هدر میدن رو هم از زندگیتون خارج کنید.

آدمهای سمی مثل نوشابه میتونن آروم آروم شما رو بکشن.

سیگار و مواد مخدر آدم رو سریع میکشن، اما آدمهای مضر مثل نوشابه آروم آروم میکشند. وقتی نوشابه میخورید، بعیده که بلافاصله متوجه ضرری که به بدنتون زدید بشید. اما وقتی برای یک مدت طولانی نوشابه بخورید، کم کم آثار زیان باری که به بدن و سلامتی تون زدید میبینید. آدمهای مضر توی زندگی همینطور آروم آروم جونتون رو میگیرن. هر چقدر انرژی براشون میذارید، بیشتر نگران و مضطربتون می کنند.

۵ نوع آدمی که به هر قیمتی شده باید کنار بگذارید:

کسی که غیبت میکنه

کسی که غیبت و خاله زنکی میکنه یکی از نیروهای مخرب هر سازمانی به حساب میاد. این آدم، در واقع داره با در اختیار گذاشتن اطلاعات حساسی با شما سعی میکنه که بهتون نزدیک بشه. انگار تنها کاری که داره حرف جمع کردن و حرف پخش کردن باشه.

وقتی کسی میخواد باهاتون پشت سر یه نفر دیگه حرف بزنه، شرایط خیلی سختی پیش میاد. این کار چیزی به ارزش زندگی شما اضافه نمی کنه و اگه غیبت کننده با شما داره راجع به یک نفر دیگه حرف میزنه، مطمئن باشید یک روز دیگه پشت سر شما همینطوری حرف میزنه.

اگه همیشه به این فکر کنید که چه چیزی از این مکالمه نصیبتون میشه، میفهمید که نه تنها فایده ای براتون نداره، بلکه رابطه با این آدم میتونه به طور اساسی بهتون ضربه بزنه. اگر حوصله دردسر و پیچیدگی اضافه توی زندگیتون رو ندارید، آدم های غیبت کننده رو کنار بذارید.

آدم های کنترل کننده

آدمهای کنترل کننده میدونن چی میخوان و دقیقا چطوری میتونن به دستش بیارن. احساسات و افکار شما برای اونها مهم نیست. انگار هر چی زمان بیشتری باهاشون میگذرونید، قدرت کمتری روی سرنوشت خودتون دارید. اگه زیاد با این آدمها معاشرت کنید آخر سر میبینید که به جای ایستادن برای خواسته های خودتون، دارید از دستورات اونها فرمانبرداری میکنید.

خیلی از ما بدون هدف کاری رو انجام نمیدیم. اما آدمهای کنترل کننده حاضرن به هر قیمتی چیزی که میخوان رو به دست بیارن. کنترل و تحریک از راه های مختلفی اتفاق میفته، ولی یکی از رایج ترین روش ها نقش قربانی رو بازی کردنه.

قضاوت کننده

فرهنگ های زیادی حول محور “شرم” می چرخند و کسی که قضاوت کننده است از این فرصت برای انتقال احساس ناراحتی و شرم به شما نهایت استفاده رو میکنه. فرقی نمی کنه شما چیکار می کنید یا چی میگید، قضاوت کننده همیشه نکته ای برای انتقاد کردن از شما داره.

قضاوت کننده هیچ وقت خودش رو جای شما نمیذاره. تنها درگیری ذهنیش اینه که شما چکار نکردید. هر چقدر زمان بیشتری باهاشون بگذرونید، افسرده تر میشید. هیچوقت نمیتونید خوشحالشون کنید و اوضاع جایی خطرناک میشه که انتقادهای اونها روی اعتماد به نفس شما اثر بذاره.

اغراق کننده

کسی که اغراق میکنه نمیدونه چطوری یه مشکل ساده رو میشه ساده نگه داشت. این جور آدمها معمولا جمله هایی استفاده می کنند که با “تو هیچوقت…” یا “تو همیشه….” شروع میشه. اونها هیچوقت قدم هایی که شما برای رفع مشکلات برداشتین رو در نظر نمیگیرن. اگه خرابکاری جلوی یک اغراق کننده انجام دادین، منتظر برچسب خوردن باشید. برای یک اغراق کننده همه چیز شبیه آخر دنیا میمونه.

بیان کننده احساسات

اینکه کسی برای حرف زدن از احساساتش بهتون اعتماد کنه توی روابط چیز ارزشمندی به حساب میاد، اما بعضی از آدمها زیاده روی میکنند. کسانی هستند که دوست دارن راجع به احساساتشون حرف بزنن، اما هیچوقت این کار رو به طرز سازنده ای انجام نمیدن. دارم راجع به آدمی حرف میزنم که همیشه بهتون میگه چه حسی داره ولی هیچوقت هیچ کاری برای بهبود شرایط بدش نمی کنه.

خیلی راحت آدمها میتونن توی دام حرف زدن به جای عمل کردن بیفتن و اگه وقتتون رو صرف معاشرت با چنین آدمهایی بکنید، دیر یا زود شما هم شبیهشون میشید. اینجور آدمها انقدر غرق حرف زدن از احساساتشون میشن که توانایی حل مشکلاتشون رو از دست میدن. این روش سالمی برای زندگی کردن نیست.

مثلا اینجور آدمها میان سمتتون و از یه مشکلی که باهاش مواجه هستن حرف میزنن. به عنوان مثال رابطه بدی که با دوستشون دارن، یا رئیس بی رحمی که باهاشون بدرفتاری میکنه. اونها حاضرن ساعتها راجع به این مسئله حرف بزنن، اما نه رابطه مخربشون رو تموم میکنن، نه دنبال شغل جدیدی میگردن.

آدمهای اطرافتون رو خودتون انتخاب کنید

به خودتون لطف کنید، آدمهای اطرافتون رو خودتون انتخاب کنید.

اگه به آدمهای سمی اجازه ورود به زندگیتون بدین، برای خودتون تجربه افسردگی و خستگی احساسی به جا میذارید. شاید بریدن این آدمها از زندگی کار راحتی نباشه، اما اگه میبنید آثار منفی روی زندگیتون به جا میذارن، بهتره دست به کار بشید.

ما منبع بی نهایتی از وقت و انرژی نداریم. پس نذارید یه آدم ناسالم و مسموم پتانسیل های زندگیتون رو نابود کنه.