رد پای کربنی یعنی چه؟ (Carbon Footprint)

تا به حال اسمی از carbon footprint یا به عبارتی “رد پای کربنی” شنیدید؟ این اصطلاح هر چند تخصصی به نظر برسه، اما لازمه که همه ما باهاش آشنا باشیم. این رو بذارین به حساب یادگرفتن یک مفهوم جدید که تو زندگیتون خیلی تاثیر میذاره. تعریف دقیق این عبارت هست:

“میزان کل انتشار گاز گلخانه‌ای ایجاد شده توسط سازمان، رویداد، محصول یا شخص.”

کافیه که یک جستجوی ساده اینترنتی بکنید و مفصل درباره این شاخص تحقیق کنید. گازهای گلخانه ای که از طریق حمل و نقل، پاکسازی زمین و تولید مصرف غذایی، سوخت ها، کالاهای تولید شده، مواد، چوب ها، جاده ها و ساختمان ها منتشر میشن، میتونن به صورت میزان دی اکسید کربن یا معادل دیکر گارهای گلخانه ای منتشر شده بیان بشن.

پس به بیان ساده بخوایم بگیم، رد پای کربنی یعنی میزان آسیبی که شما به محیط زیست وارد می کنید و جالب اینجاست که سازمانهایی وجود دارند که این میزان تخریب رو اندازه گیری می کنند و میتونن میانگین رد پای کربنی خانواده ها و ملیت های مختلف رو محاسبه کنند.

به نظر شما کدام کشورها بیشترین رد پای کربنی رو به جا میذارن؟

این جدول نشون دهنده کشورهایی هست که در صدر رد پای کربنی یا همون Carbon Footprint قرار دارند. رد پای کربنی

حالا که با این جدول آشنا شدید و میبینید که اتفاقا اکثر کشورهای پیشرفته جهان هستند که بیشترین رد پای کربنی رو از خودشون به جا میذارن، شاید توی خیلی از تصمیماتی که به طور روزمره میگیرید تجدید نظر کنید. مثلا این دیدگاه که هر محصولی بسته بندی حجیم تر داشت بهتره، اصلا درست نیست. محصولاتی که بسته بندی حداقلی و محیط زیست دوستانه هستند رو انتخاب کنید. اگر قراره ماشین بخرید، به مصرف سوختش دقت کنید. اگر قراره برنامه سفر بچینید، هواپیما رو به عنوان آخرین گزینه نگاه کنید….و خیلی تصمیم های دیگه که همه ما در طول زندگیمون میگیریم و تبدیل میشه به یکی از عددهای داخل این جدول.

دوست داریم نظرتون رو بدونیم. اصلا کره زمین برای شما دغدغه هست؟ به نظرتون مشکلات بزرگتر از گرم شدن کره زمین وجود داره؟ با هم تبادل نظر کنیم.